Mezinárodní jazzový festival Písek

Novinky

Fotografie - Jazzin Písek

/Ne/ohrožená Jana Koubková

Ani v letošním roce na jazzovém festivalu neopomíjíme českou scénu. Fanoušci domácího jazzu se mohou těšit na skvělou Janu Koubkovou.

Jana Koubková je žena plná inspirace a aktivity. Zpěvačka, která je nepřesně titulována jako česká královna jazzu, je v pravém smyslu živel, který se nenechá zaškatulkovat. Kromě zpívání píše knihy, učí, vystupuje pro děti…
Přesto jako zpěvačka patří již léta k předním osobnostem českého jazzu. Zpívá od svých šesti let ve sborech, vokálních skupinách i sólově. Jako jazzová sólistka se prosadila v roce 1975 v Jazz Sanatoriu Luďka Hulana. Od té doby prošla mnoha stylovými seskupeními. Od blues, swingu, mainstreamu přes bebop, latin, free až po world-ethno a fusion. Zúčastnila se mnoha festivalů nejen v Evropě, ale i na Kubě, Alžíru, Senegalu, Pobřeží Slonoviny, Libanonu, Izraeli, Maroku… Daří se jí i jako skladatelce písní a filmové hudby. Má své pořady v rozhlase, publikuje, píše fejetony, sloupky a poezii, věnuje se však i výuce na seminářích. Tato fenomenální jazzová zpěvačka je zběhlá v umění improvizace a přirozeně swinguje, uplatňuje své zkušenosti z vokálních skupin a nebojí se ani citací evropské klasiky. Patří ke zpěvačkám, jež se snaží snoubit jazzový zpěv s mateřštinou.
Loni vyšel její nový singl a animovaný klip Blues /ne/ohrožené seniorky. Zpěvačka se v něm ohlíží za víc než rokem bez „živých“ koncertů, vlastními zážitky i svým přístupem k celé situaci. Navzdory názvu svůj singl popisuje jako rapový šanson, kde rytmizuje vlastní text.

Zpět na Novinky