Fotogalerie Jazz in Písek 2021

Jazz in Písek 2021

5. ročník festivalu Jazz in Písek proběhl 6. srpna 2021 na zahradě Kulturního domu.

Tento ročník byl opravdu hvězdně obsazený:

17:00 Zabelov Group

Česko-běloruská dvojice Zabelov Group se pohybuje na hranici avantgardního jazzu a cinematické hudby. Roman Zabelov pochází z malé vesnice Žiliči v Bělorusku a hra na akordeon pro něj byla přirozeným rodinným dědictvím – dědeček, otec i oba dva starší bratři jsou uznávanými akordeonisty. V kapele se výrazně uplatňuje také éterickým vokálem. Vedle něho Jan Šikl vystudoval skladbu na konzervatoři, kromě hraní na bicí a trubku v Zabelov Group působí ve skupině Korjen, spolupracuje s Orchestrem Berg a tvoří scénickou hudbu pro divadlo či rozhlas.

18:00 Allison Wheeler kvintet

Americká vokalistka Allison Wheeler, držitelka studentské ceny Down Beatu, vystoupila 6. srpna se svým kvartetem od 18 hodin na festivalu Jazz in Písek. Zpěvačka, skladatelka a aranžérka je původem z kalifornského Monterey, ale v Evropě už se výtečně zabydlela, působí tu nejen jako všestranná zpěvačka s velkými improvizačními schopnostmi, ale také jako pedagožka.

Průpravu získala Alison na University of Northern Colorado, kde byla žačkou zpěvačky, skladatelky a aranžérky Julie Dollison a jejího manžela, aranžéra a kapelníka Kerryho Marshe, specializujícího se na aranžmá pro jazzové vokální kapely, jazzové sbory a skupiny. Už na škole získala cenu časopisu Down Beat pro Vysokoškolského vokalistu roku 2018. Další ocenění sbírala spolu s universitním ansámblem Vocal Lab.

Původním zaměřením Allison Wheeler ovšem nebyl jazz, ale výtvarné umění. Teprve kvůli lásce k muzice opustila výtvarnou školu. Neznamená to však, že by starou lásku opustila definitivně. Intenzivně se zajímá o komunikaci vizuálního umění s hudbou. Možná pávě toto „mezioborové“ ovlivňování pomáhá dodávat její muzice a zpěvu barevnost a hlubokou pocitovost.

19:30 Alf Carlsson/ Jiří Kotača Quartet

Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet je společný projekt švédského kytaristy Alfa Carlssona a českého trumpetisty Jiřího Kotači. Tyto dva muzikanty spojilo studium v nizozemském Rotterdamu a půl roku po jejich návratu do rodných zemí i plánovaný výlet Alfa do ČR, ze kterého se nakonec stala krátká šňůra a posléze regulérní kapela, která funguje již třetím rokem a odehrála mnoho koncertů na jazzových festivalech a v klubech ve Švédsku, Slovensku a České republice. Kapelu doplnili nejžádanější slovenští jazzmani nejmladší generace - Peter Korman na kontrabas a Kristián Kuruc na bicí nástroje. V hudbě kvarteta se mísí vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru, což přináší unikátní zvukovou kombinaci této kapely, která klade důraz na zvukovou pestrost, silné melodie a pracuje s propojováním odlišných hudebních tradic a kořenů jednotlivých členů kapely. Členové kapely mají zkušenosti s koncertování s Grammy nominovanými hudebníky jako je Ilja Reijngoud či Sulivan Fortner. Samotní kapelníci patří mezi oceňované hudebníky mladé generace ve svých zemích. Alf Carlsson komponoval hudbu pro Nobelovu cenu míru a Jiří Kotača je nominovaným umělcem na Cenu Anděl a držitelem ceny Česká jazzová sklizeň 2020.

21:00 Kristina Barta

Kristina Barta je uznávanou českou jazzovou pianistkou a skladatelkou. Úspěšně absolvovala magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze. V minulosti se též věnovala studiu klasické hudby a hře na hoboj. Je držitelkou několika hudebních cen mj. finalistkou Euroradio Jazz Competition 2017. Začátkem roku 2021 vydala své druhé album u rakouského hudebního vydavatelství Alessa Records s titulem “Love and Passion”, na němž hostuje sestra Martina a špičkový český violoncellista Šimon Marek.

Zpět na historii