Fotogalerie Jazz in Písek 2023

Jazz in Písek 2023

Jazzový festival Jazz in Písek, který se konal již sedmým rokem, se stal pro jazzové nadšence skutečným pojmem a každoročně přiláká do Palackého sadů stovky návštěvníků. Pravidelně první pátek v srpnu Písek ožívá sérií vystoupení jazzových muzikantů, mezi kterými se nejednou objevily opravdové osobnosti. Stejně tak tomu bylo i v pátek 4. srpna, kdy jste se pod širým nebem mohli těšit na jazzové hvězdy, které v současnosti udávají hlavní proud, ale nechyběly ani moderní trendy.

Program festivalu zahájila mladá písničkářka a skladatelka Nika, jejíž magický a čistý hlas dokáže očarovat. Ve své tvorbě osobitě zpracovává žánry jako jazz, pop, folk i alternativa a její texty se vyrovnávají s osobními vztahy, vyumělkovaností světa kolem nás, falešným zdáním dokonalosti, tématy manipulace, přetvářky až po fyzické a psychické násilí. Spojení moderního popu se silnými jazzovými prvky, do něhož je přimíchána trocha typického písničkářství, ale také i špetka klasiky, je v podání této hudebnice vynikající a určitě brzy osloví i posluchače za hranicemi naší země. Její doprovodnou kapelu tvoří bubeník Jonáš Bjolek, klavírista Pavel Duda a baskytarista Nicolas Gatto. V podvečer program oživilo jazzové kvarteto BLUMS, které se věnuje jazzovým standardům ve vlastních originálních úpravách. Kapela BLUMS působí ve složení Diana Voborníková (příčná flétna, piano), Martin Slanec (bicí), Pavel Kopta (kytara) a Karel Pičman (baskytara, piano, trumpeta) od září roku 2022, ale historie blatenského tria sahá mnohem hlouběji. Fanoušky domácího jazzu potěšila legendární skupina Jazz Q, která je spojena se jménem svého spoluzakladatele Martina Kratochvíla. Tato jazz rocková a art rocková, již několik desetiletí vystupující, skupina zahrála své originální energické kompozice plné vytříbených melodií a tónů. Jazz Q Martina Kratochvíla ví, jak správně dostat publikum do varu! 

Letošní festival se vydařil jak po stránce hudební, tak i návštěvní. O zájmu veřejnosti svědčí to, že lidé přišli v hojném počtu již na první odpolední program. Komplikací pro nás bylo zrušení vystoupení skupiny Laguno kvůli nemoci. Informaci jsme obdrželi těsně před zahájením, ale podařilo se nám sehnat mezinárodní kvartet Daniela Bulatkina. Toto vystoupení bylo nakonec opravdovým vyvrcholením festivalu 

Součástí festivalu byla také mezinárodní výstava Jazz World Photo.

Zpět na historii