Fotogalerie Jazz in Písek 2022

Jazz in Písek 2022

6. ročník festivalu Jazz in Písek proběhl 5. srpna 2022 v Palackého sadech.

I tento ročník nabídl neobyčejný hudební zážitek nejrozmanitějších jazzových stylů, představil jak mezinárodní umělce, tak špičky české jazzové scény.

Program festivalu oživila mladá mezinárodní kapela B/Y Organism, která vytváří nezapomenutelné hudební textury a silné rytmy za použití klavíru i varhan; kytary, duduku i balalajky; bicích, perkusí i elektroniky. Inspirováni world music, americanou, ambientem a bluesovou a jazzovou tradicí, jsou průkopníky nové syntézy žánru a zvuku ve formátu varhanního tria. Daniel Bulatkin je jednou z vůdčích osobností mladé jazzové generace v České republice, který spolupracuje se světovou jazzovou špičkou a Kirill Yakovlev je zkušený multižánrový kytarista a skladatel, který má na svém kontě již dvě úspěšná alba. Toto duo spolupracuje s vysoce vytíženými evropskými bubeníky/sidemany Utsim Zimringem a Petrem Nohavicou.
Jedním z hostů byl kytarista a skladatel z Jeruzaléma Elon Turgeman, který je považován za jednoho z nejlepších izraelských kytaristů. Spolu se slavným saxofonistou a jazzovým pedagogem, Arnie Lawrencem, koncertoval na mnoha koncertech a festivalech nejen v Izraeli. Hrál a objevil se s Jamesem Moodym, Avishai Cohenem, Jeffem Berlinem, Omer Avitalem a mnoha dalšími významnými hudebníky. A teď jste ho mohli slyšet na festivalu Jazz in Písek!
Ani v letošním roce na jazzovém festivalu nechyběla česká scéna. Fanoušky domácího jazzu potěšila skvělá Jana Koubková, žena plná inspirace a aktivity. Zpěvačka, která je nepřesně titulována jako česká královna jazzu, je v pravém smyslu živel, který se nenechá zaškatulkovat. Kromě zpívání píše knihy, učí, vystupuje pro děti…Přesto jako zpěvačka patří již léta k předním osobnostem českého jazzu. Zpívá od svých šesti let ve sborech, vokálních skupinách i sólově. Daří se jí i jako skladatelce písní a filmové hudby. Má své pořady v rozhlase, publikuje, píše fejetony, sloupky a poezii, věnuje se však i výuce na seminářích. Tato fenomenální jazzová zpěvačka je zběhlá v umění improvizace a přirozeně swinguje, uplatňuje své zkušenosti z vokálních skupin a nebojí se ani citací evropské klasiky. Patří ke zpěvačkám, jež se snaží snoubit jazzový zpěv s mateřštinou. V sestavě Jana Koubková Quartet dále vystupuje Ondřej Kabrna, který klavír střídá s akordeonem a arabskou loutnou zvanou oud, bubeník Jan Červenka, který vedle klasické bicí soupravy hraje i na africké djembé a Jan Keller, baskytarista, jenž do quartetu přináší také pro jazz netypický zvuk violoncella. Toto netradiční obsazení nabídlo nepřeberné množství hudebních barev a posluchače provedlo nesčetnými hudebními světy
Kapela Tribute 2 Headhunters, která patří bezesporu k naprosté špičce české jazzové scény, zakončila festival ojedinělým projektem, který vzdal hold geniálnímu pianistovi, skladateli a průkopníkovi syntezátorů Herbie Hancockovi, a především pak dekádě The Headhunters. Spojení jazzu, funku a elektroniky v podání špičkových českých hudebníků všem náležitě zvedlo tlak! S kapelou vystoupil Michito Sanchez, zakladatel skvělého Salsa Orchestra. Je to perkusionista, v jehož bohatém curriculu jména jako John Mayer, Stevie Wonder, James Taylor či Michael Buble představují pouhý zlomek hvězdných hudebníků, s nimiž spolupracoval. Vynikající čeští i zahraniční jazzoví hudebníci vám představí netradiční spojení evropských a afrických hudebních motivů s rytmikou perkusí.
Součástí festivalu byla putovní výstava Jazz World Photo, která byla umístěna v hudebním pavilonu. 
 

Zpět na historii